ÖZGEÇMİŞ


 

Alime Yalçın Mitap
Ressam, yazar

Salihli’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset ve İdare Bölümü’nü bitirdi. İzmir’de Kadir Ata ve Fahir Aksoy atölyelerinde resim çalıştı. İlk sergisini 1988’de İstanbul’da açtı. Bu sergide yer alan tablolar, Belge Yayınevi’nce ‘EYLÜL KARANLIĞINDAN’ adıyla bir kitap olarak yayınlandı. Sanatçının 12 Eylül dönemindeki siyasi tutsaklıklar ve cezaevleri sürecinde, doğrudan yaşamış olduğu ve tanık olduğu olaylara ilişkin izlenimlerini içeren bu resimleri, önce İstanbul’da, daha sonra Ankara’da ve Dikili Festivali’nde ve ayrıca yurt dışında, Almanya, Fransa, İsviçre ve Hollanda’da çeşitli kentlerde sergilendi. 1990 yılı Kasım ayında, aldığı davet üzerine Strasbourg’da düzenlenen “Türkiyeli Sanatçılar Karma Sergisi” ne katıldı. Alime Mitap’ın Resimleri, yurt içinde ve yurt dışında (BM Cenevre Ofisi’nin de aralarında bulunduğu) çeşitli kurumlarda ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.
Mitap, 1990-2005 yılları arasında, Bornova Belediyesi kültür-sanat faaliyetlerini yürüttü. “Kitap ve Kültür Günleri” ve “Cuma Söyleşileri” gibi yurt çapında isim yapmış yazarların, şairlerin yer aldığı etkinlikler düzenledi; sanat kursları organize etti.
Deneme, öykü ve desenleri ile “Tarih Boyunca Sanat” başlığı altındaki yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. John Stuart Mill’in “On Liberty” (Özgürlük Üstüne) adlı kitabının çevirisini yaptı.

2005’de Çiğli Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne atandı. Kültür Müdürlüğü bünyesinde düzenlediği, İlköğretim okullarının 4. ve 5. sınıfları arasında yapılan, “Dünya Yalnız Bizim Değil” adlı resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları, ulusal basında geniş yankı yaptı. Çevre savunucusu yazarlarca ve çeşitli çevre örgütlerince, genç kuşaklara çevre bilinci vermeyi amaçlayan, önemli ve örnek bir girişim olarak değerlendirildi.
2008-2009 yıllarında “Allianoi Girişim Grubu dönem sözcülüğü” ne getirildi.

Kurucularından olduğu EGEÇEP (Ege Çevre ve Kültür Platformu)’in Yürütme Kurulu üyeliğini (2018-19) ve eş sözcülüğünü (2019’da) yürüttü.

Edebiyatçılar Derneği ve Aktivist Sanatçılar Birliği üyesidir.

Avukat Ertan Mitap’ın annesi olan Alime Yalçın Mitap yaşamını İzmir’de sürdürmektedir.

Yayınlanan Kitapları:

Eylül Karanlığından: Yağlı boya ve karakalem resimleri içeren kitabın ilk baskısı 1988’de; 2. Basımı 2007’de yapıldı.

Ateş Çiçekleri: Öyküleri ve denemeleri içermektedir (2012).

Öykü’nün Bir Tatil Günü: 5-8 yaş arası çocuklar için yazdığı ve resimlediği kitap (2013).

Kitap Günleri: 1992’de yapılan “Bornova Belediyesi Kitap ve Kültür Günleri” etkinliğine katılan konuşmacıların ses kayıtlarının çözümlenmesiyle hazırlamış olduğu derleme.