H2SOS SUYU ARAMA Konferansı'nda Allianoi...


H2SOS SUYU ARAMA Konferansı

    Sevgili Dostlar,

Doğa Derneği’nce düzenlenen H2SOS Suyu Arama Konferansı tamamlandı. İstanbul’dan döner dönmez size haberimi yazmaya çalışıyorum.

Konferans, 27,28  Haziranda  Haliç Üniversitesi’nde yapıldı.

Doğa Derneği Başkanı Bahtiyar Kurt ve önceki dönem Başkanı Dr. Güven Eken’in sıcak ilgileri, kendimi evimde gibi hissetmemi sağladı. Üstelik bir de sanal ortamdan dostlarım Sayın Rezan Peya Gökçen ile Yağmur Saluk’u  görünce sevincim iyice arttı. Sanal dostluklarımızı gerçeğe dönüştürmüş olduk…Rezan Hanım’la bir fotoğraf çektirme fırsatını bile bulduk.

Ahmet Yaraş Hocam ve Sevgili İffet de Konferansa katıldı.

Allianoi Mücadelesini çeşitli açılardan (hukuksal sürece de dikkati çekerek) anlattığım 30 dakikalı PP  sunumumun ardından (öğleden sonra) İffet de güzel fotoğraflar eşliğinde, şiirsel bir sunum yaptı. Böylece Allianoi’ye etkili bir şekilde dikkati çekmiş olduk…

Güven Eken, konuşması sırasında, yaşamının yönünü değiştiren bir olayı anlattı.

Anımsayabildiğim kadar ve özetle, beni de çok etkileyen bu olayı size aktarmaya çalışacağım: “Baraj suları altında kalacak bir bölgede yolculuk yapıyorduk; hatta kapaklar açılmıştı. Sular altında kalacak olan topraklara  üzüntüyle bakıyorduk. O sırada gözüme bir yaşlı köylü amca çarptı; tarlasında çapa yapıyordu. Şaşırdım. ‘Amca, az sonra buralar baraj suları altında kalacak; neden  uğraşıyorsun?’ dedim.  İhtiyar köylünün bana yanıtı şuydu:  Sen, öleceğini bildiğin halde yaşlı babana bakmaz mısın!..”

Evet Sevgili Dostlar, mücadele durmaksızın sürmeli. Hastalan(dırıl)mış  da olsa,

Dünyamıza;  suyumuza ve toprağımıza,  “annemize, babamıza, çocuğumuza bakar gibi”  bakmalıyız…Hayat’ı savunmak, böyle bir şey…

Sevgiler…      30.06.2009

Alime Mitap